bwg - en to it_IT translation catalogue (148 entries)

en: NextGen Gallery Import to Photo Gallery
it_IT: NextGen Galleria Importa all`album fotografico

en: This addon integrates NextGen with Photo Gallery allowing to import images and related data from NextGen to use with Photo Gallery
it_IT: Questo addon si integra NextGen con Photo Gallery permette di importare le immagini ei dati correlati da NextGen da usare con Photo Gallery

en: Tags
it_IT: Tag

en: Publish
it_IT: Pubblicare

en: Unpublish
it_IT: Annulla pubblicazione

en: Delete
it_IT: Cancellare

en: Galleries
it_IT: Gallerie

en: Carousel
it_IT: Carosello

en: Item Succesfully Saved.
it_IT: Voce SUCCESSO salvati.

en: Themes
it_IT: Temi

en: None
it_IT: Nessuno

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Right
it_IT: Destra

en: Cube Horizontal
it_IT: Cube orizzontale

en: Cube Vertical
it_IT: Cube verticale

en: Fade
it_IT: Dissolvenza

en: Slice Horizontal
it_IT: Slice orizzontale

en: Slice Vertical
it_IT: Fetta verticale

en: Slide Horizontal
it_IT: Far scorrere orizzontale

en: Slide Vertical
it_IT: Scorrimento verticale

en: Scale Out
it_IT: Scala Out

en: Scale In
it_IT: Scala in

en: Block Scale
it_IT: Blocco Scala

en: Kaleidoscope
it_IT: Caleidoscopio

en: Fan
it_IT: Ventilatore

en: Blind Horizontal
it_IT: Persiane orizzontali

en: Blind Vertical
it_IT: Cieco verticale

en: Random
it_IT: Casuale

en: Name
it_IT: Nome

en: Search
it_IT: Cerca

en: of
it_IT: di

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Apply
it_IT: Applicare

en: Title
it_IT: Titolo

en: Author
it_IT: Autore

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Add Preview Image
it_IT: Aggiungere Anteprima immagine

en: Add
it_IT: Aggiungere

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Yes
it_IT: Si

en: Slug
it_IT: Lumaca

en: Comment
it_IT: Commento

en: Do you want to reset the image?
it_IT: Vuoi ripristinare l'immagine?

en: Images count
it_IT: Immagini contano

en: Cancel
it_IT: Annullare

en: Resize
it_IT: Ridimensiona

en: Show order column
it_IT: Colonna Mostra ordine

en: Filename
it_IT: Nome del file

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Reset
it_IT: Azzerare

en: Add tag
it_IT: Aggiungi tag

en: Save
it_IT: Salva

en: Do you want to reset to default?
it_IT: Vuoi resetta di default?

en: Generate Shortcode
it_IT: Genera Shortcode

en: Uninstall
it_IT: Disinstallare

en: Advertisement
it_IT: Pubblicità

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Set Watermark
it_IT: Imposta Watermark

en: Show search box
it_IT: Mostra casella di ricerca

en: Number of image rows
it_IT: Numero di file di immagini

en: Slideshow effect
it_IT: Slideshow effetto

en: Time interval
it_IT: Intervallo di tempo

en: Enable autoplay
it_IT: Abilita riproduzione automatica

en: Enable shuffle
it_IT: Abilita riordino

en: Enable control buttons
it_IT: Abilita pulsanti di controllo

en: Generate
it_IT: Generare

en: There is no shortcode with such ID!
it_IT: Non vi è alcun shortcode con tale ID!

en: Image thumbnail width
it_IT: Immagine Larghezza miniatura

en: Image thumbnail height
it_IT: Immagine altezza miniatura

en: Value must be between 0 to 100.
it_IT: Il valore deve essere compreso tra 0 e 100.

en: Title alignment:
it_IT: Titolo di allineamento

en: Galleries:
it_IT: Gallerie

en: First
it_IT: Primo

en: Last
it_IT: Ultimo

en: Count:
it_IT: Contare

en: Dimensions:
it_IT: Dimensioni

en: Order by:
it_IT: Ordina per

en: Back
it_IT: Indietro

en: The item is successfully set as default.
it_IT: Oggetto impostato come default.

en: Items Succesfully Unpublished.
it_IT: Oggetti non pubblicati.

en: Ordering Succesfully Saved.
it_IT: Ordinamento salvato.

en: A term with the name provided already exists.
it_IT: C’è già un oggetto con questo nome.

en: Name field is required.
it_IT: Il nome è richiesto.

en: The slug must be unique.
it_IT: Lo slug deve essere unico.

en: Changes must be saved.
it_IT: Modifiche salvate.

en: item
it_IT: voce

en: There is no gallery selected or the gallery was deleted.
it_IT: Non hai selezionato una galleria o quella scelta è stata eliminata.

en: More
it_IT: Di più

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Show comments
it_IT: Mostra i commenti.

en: Share on Facebook
it_IT: Condividi su Facebook.

en: Share on Twitter
it_IT: Condividi su Twitter.

en: Share on Pinterest
it_IT: Condividi su Pinterest

en: Share on Tumblr
it_IT: Condividi su Tumblr

en: The image has been deleted.
it_IT: L'immagine è stata cancellata.

en: Play
it_IT: Giocare

en: Maximize
it_IT: Massimizzare

en: Fullscreen
it_IT: A schermo intero

en: Show info
it_IT: Mostra info

en: Show rating
it_IT: Mostra classificazione

en: Open image in original size.
it_IT: Apri l-immagine in dimensioni originali.

en: Download original image
it_IT: Apri l'immagine originale

en: Hits:
it_IT: Click:

en: Rated.
it_IT: Valutato.

en: Hide Comments
it_IT: Nascondi commenti

en: Verification Code
it_IT: Codice di verifica

en: Submit
it_IT: Invia

en: Your comment is awaiting moderation
it_IT: Il tuo commento è in attesa di moderazione

en: Delete Comment
it_IT: Elimina commento

en:  item(s)
it_IT: elementi)

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Next
it_IT: Avanti

en: Go to the first page
it_IT: Vai alla prima pagina

en: Go to the previous page
it_IT: Vai alla pagina precedente

en: Go to the next page
it_IT: Vai alla pagina successiva

en: Go to the last page
it_IT: Vai all'ultima pagina

en: Load More...
it_IT: Carica altro…

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Add Galleries/Images
it_IT: Aggiungere Gallerie / Immagini

en: You must select at least one item.
it_IT: devi selezionare almeno un oggetto.

en: field is required.
it_IT: il campo è obbligatiorio.

en: You must select an image file.
it_IT: È necessario selezionare un file di immag..

en: You must select an audio file.
it_IT: È necessario selezionare un file audio.

en: Instagram recent post number must be between 1 and 33.
it_IT: Instagram recente numero dei tuoi messaggi deve essere compreso tra 1 e 33.

en: Please enter url to embed.
it_IT: Si prega di inserire l-URL per incorporare.

en: Error: cannot get response from the server.
it_IT: Errore: non può ottenere risposta dal server.

en: Error: something wrong happened at the server.
it_IT: Errore: qualcosa di sbagliato è accaduto sul server.

en: Error
it_IT: Errore

en: Hide order column
it_IT: Colonna Hide ordine

en: Item Succesfully Published.
it_IT: Oggetto pubblicato.

en: Item Succesfully Unpublished.
it_IT: Oggetto non più pubblicato.

en: Item Succesfully Deleted.
it_IT: Oggetto rimosso.

en: Save Tag
it_IT: Vuoi eliminare gli elementi selezionati?

en: This is not a valid email address.
it_IT: Questo non è un indirizzo e-mail valido.

en: There are no images matching your search.
it_IT: Non ci sono immagini corrispondenti alla tua ricerca.

en: Show Comments
it_IT: Mostra i commenti

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Exit Fullscreen
it_IT: Uscita a schermo intero

en: Pause
it_IT: Pausa

en: Hide info
it_IT: Nascondi informazioni

en: Hide rating
it_IT: Nascondi valutazione

en: Albums
it_IT: Album

en: Photo gallery plugin autoupdate interval.
it_IT: Galleria fotografica plug intervallo di aggiornamento automatico.

en: Leave A Review?
it_IT: Lascia un recensione?

en: Sure! I'd love to!
it_IT: Certo! Mi piacerebbe!

en: I've already left a review
it_IT: Ho già lasciato una recensione

en: Maybe Later
it_IT: Forse più tardi

en: Never show again
it_IT: Non mostrare più
