bwg - en to id_ID translation catalogue (48 entries)

en: Random
id_ID: acak

en: Name
id_ID: Nama

en: of
id_ID: dari

en: Comment
id_ID: Komentar

en: Filename
id_ID: Nama File

en: Size
id_ID: ukuran

en: Default
id_ID: kegagalan

en: First
id_ID: Pertama

en: Last
id_ID: Berlangsung

en: Back
id_ID: Kembali

en: There is no gallery selected or the gallery was deleted.
id_ID:  Tidak ada galeri yang dipilih atau galeri itu dihapus.

en: More
id_ID: Lebih

en: Hide
id_ID: Sembunyikan

en: Show comments
id_ID: Tampilkan komentar

en: Share on Facebook
id_ID: Berbagi di Facebook

en: Share on Twitter
id_ID: Berbagi di Twitter.

en: Share on Pinterest
id_ID: Berbagi di Pinterest

en: Share on Tumblr
id_ID: Berbagi di Tumblr

en: The image has been deleted.
id_ID: Gambar telah dihapus.

en: Play
id_ID: Mainkan

en: Maximize
id_ID: Maksimalkan

en: Fullscreen
id_ID: Besar layar

en: Show info
id_ID: Tampilkan informasi

en: Show rating
id_ID: Tampilkan peringkat

en: Open image in original size.
id_ID: Buka foto dalam ukuran aslinya.

en: Download original image
id_ID: Ambil gambar asli

en: Rated.
id_ID: Dinilai.

en: Hide Comments
id_ID: Sembunyikan Komentar

en: Verification Code
id_ID: Kode verifikasi

en: Submit
id_ID: Kirim

en: Your comment is awaiting moderation
id_ID: Komentar anda sedang menunggu moderasi

en: Delete Comment
id_ID: Hapus Komentar

en:  item(s)
id_ID: barang

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: Go to the first page
id_ID: Pergi ke halaman pertama

en: Go to the previous page
id_ID: Pergi ke halaman sebelumnya

en: Go to the next page
id_ID: Pergi ke halaman berikutnya

en: Go to the last page
id_ID: Pergi ke halaman terakhir

en: This is not a valid email address.
id_ID: Ini bukan alamat email yang valid.

en: There are no images matching your search.
id_ID: Tidak ada gambar yang sesuai dengan pencarian Anda.

en: Show Comments
id_ID: Tampilkan Komentar

en: Restore
id_ID: Kembalikan

en: Exit Fullscreen
id_ID: Keluar Layar penuh.

en: Pause
id_ID: Jeda

en: Hide info
id_ID: Menyembunyikan

en: Hide rating
id_ID: Sembunyikan rating

en: Photo gallery plugin autoupdate interval.
id_ID: Galeri Plugin interval update otomatis foto.
