Plugins - WP Fastest Cache - Development (trunk) - en to fa translation catalogue (131 entries)

en: Save
fa: ذخيره

en: Cancel
fa: لغو

en: Toolbar Settings
fa: تنظیمات نوار ابزار

en: Clear Cache of All Sites
fa: حذف کش از تمامی سایت‌ها

en: <a href="%s">Settings</a>
fa: <a href="%s">تنظیمات</a>

en: Clear Cache
fa: پاکسازی کش

en: Eliminate render-blocking JavaScript resources
fa: برطرف کردن مشکل Eliminate render-blocking JavaScript resources

en: Options have been saved
fa: تنظیمات ذخیره شدند

en: has Woocommerce Items in Cart
fa: دارای محصول در سبد خرید

en: has Google Analytics Parameters
fa: دارای پارامتر های گوگل آنالیتیک

en: Archives
fa: بایگانی ها

en: Server Time
fa: زمان سرور

en: delete the files
fa: حذف فایل‌ها

en: Contains
fa: شامل

en: Is Equal To
fa: برابر با

en: Starts With
fa: شروع می شود با

en: Home Page
fa: صفحه اصلی

en: All
fa: همه

en: Exclude Page Wizard
fa: عدم فعال سازی در برگه های

en: Then
fa: سپس

en: If REQUEST_URI
fa: اگر لینک درخواستی برابر

en: Cache Timeout Wizard
fa: تایم بندی کش

en: Lazy Load Settings
fa: تنظیمات Lazy Load

en: Enable Gzip
fa: فعال کردن Gzip

en: Please Update
fa: لطفا بروزرسانی کنید

en: Success
fa: موفقیت آمیز

en: Warning
fa: هشدار

en: Add New Rule
fa: افزودن قانون جدید

en: Delete Cache and Minified CSS/JS
fa: حذف کش و فایل های سی اس اس و جاوا اسکریپت فشرده شده

en: Only available in Premium version
fa: فقط در نسخه پریمیوم در دسترس است.

en: Choose One
fa: یکی را انتخاب کن

en: All cache files will be removed as well
fa: تمامی فایل های کش حذف خواهد شد

en: If you modify any css file, you have to delete minified css files
fa: در صورت تغییر در فایل های سی اس اس، باید کش و فایل‌های فشرده را حذف کنید

en: Target folder
fa: پوشه هدف

en: You can delete all cache files
fa: حذف تمامی فایل‌های کش

en: Exclude
fa: عدم تاثیر بر

en: Image Optimization
fa: بهینه‌سازی تصاویر

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Database Cleanup
fa: پاکسازی پایگاه‌داده

en: CDN Settings
fa: تنظیمات CDN

en: Exclude JS
fa: عدم اعمال بر فایل های جاوااسکریپت

en: Exclude CSS
fa: عدم اعمال بر فایل‌های سی اس اس

en: Exclude Cookies
fa: عدم اعمال بر کوکی های

en: Exclude User-Agents
fa: عدم اعمال بر User-Agents

en: Exclude Pages
fa: عدم اعمال در برگه های

en: Optimize Image Tool
fa: بهینه سازی تصاویر

en: Timeout Rules
fa: تایم بندی فایل های کش

en: Delete Cache
fa: حذف کش

en: Cache Statistics
fa: آمار کش

en: Clear Cache of Post / Page
fa: حذف کش پست ها و برگه ها

en: What do you want to happen after update a post or a page?
fa: بعد از بروزرسانی برگه ها و پست ها چه عملی مایل هستید انجام شود؟

en: Clear Cache of Pagination
fa: حذف کش Pagination

en: Clear Cache of Post Tags
fa: حذف کش تگ های پست ها

en: Clear Cache of Post Categories
fa: حذف کش دسته بندی پست ها

en: Clear All Cache
fa: حذف تمام کش

en: What do you want to happen after publishing the new post?
fa: بعد از انتشار پست جدید چه عملی میخواهید انجام شود؟

en: OK
fa: تایید

en: Restart After Completed
fa: ریستارت بعد از تکمیل

en: pages per minute
fa: برگه در دقیقه

en: Custom Taxonomies
fa: تکسونومی های سفارشی

en: Custom Post Types
fa: پست تایپ های سفارشی

en: Attachments
fa: پیوست‌ها

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Pages
fa: برگه‌ها

en: Categories
fa: دسته‌بندی‌ها

en: Posts
fa: نوشته‌ها

en: Homepage
fa: صفحه نخست

en: Reduce HTTP requests through combined js files
fa: با فعال کردن این قسمت تعداد درخواست های HTTP کاهش می یابد

en: Load images and iframes when they enter the browsers viewport
fa: لود تصاویر و آی فریم ها با قرار گرفتن در حالت دید کاربر

en: Load Google Fonts asynchronously
fa: لود فونت های گوگل بصورت asynchronously

en: Google Fonts
fa: فونت‌های گوگل

en: Render Blocking Js
fa: فعال کردن Render Blocking Js

en: You can remove the emoji inline css and wp-emoji-release.min.js
fa: حذف سی اس اس های مرتبط و wp-emoji-release.min.js

en: Disable Emojis
fa: غیرفعال کردن اموجی ها

en: Reduce page load times for repeat visitors
fa: کاهش زمان لود برای کاربران تکراری

en: Browser Caching
fa: کش مرورگر

en: Reduce the size of files sent from your server
fa: کاهش حجم فایل های ارسالی از سمت سرور

en: Gzip
fa: GZip

en: Combine Js Plus
fa: ترکیب کردن قوی تر فایل های JS

en: Combine Js
fa: ترکیب کردن فایل های JS

en: You can decrease the size of js files
fa: فشرده سازی و کاهش حجم فایل های جاوا اسکریپت

en: Minify Js
fa: فشرده سازی JS

en: Reduce HTTP requests through combined css files
fa: با فعال کردن این قسمت تعداد درخواست های HTTP کاهش می یابد

en: Combine Css
fa: ترکیب فایل های CSS

en: More powerful minify css
fa: فشرده سازی بیشتر و قوی تر فایل های CSS

en: Minify Css Plus
fa: فشرده سازی قویتر CSS

en: You can decrease the size of css files
fa: فشرده سازی و کاهش حجم فایل های CSS

en: Minify Css
fa: فشرده سازی CSS

en: More powerful minify html
fa: باعث کاهش بیشتر حجم و فشرده سازی بیشتر می شود

en: Minify HTML Plus
fa: فشرده سازی قویتر HTML

en: You can decrease the size of page
fa: باعث کاهش حجم برگه ها میشود

en: Minify HTML
fa: فشرده سازی HTML

en: Clear cache files when a post or page is updated
fa: حذف کش در صورت بروز رسانی برگه و پست

en: Update Post
fa: بروزرسانی پست

en: Clear cache files when a post or page is published
fa: حذف کش در صورت انتشار پست و برگه

en: New Post
fa: پست جدید

en: Create cache for mobile theme
fa: ایجاد کش برای موبایل

en: Mobile Theme
fa: تم موبایل

en: Don't show the cached version for desktop to mobile devices
fa: عدم نمایش کش دسکتاپ برای موبایل

en: Mobile
fa: موبایل

en: Don't show the cached version for logged-in users
fa: عدم نمایش حالت کش شده برای کاربران وارد شده

en: Logged-in Users
fa: کاربران وارد شده

en: Create the cache of all the site automatically
fa: ایجاد اتوماتیک کش تمامی قسمت های سایت

en: Preload
fa: پیش‌بارگذاری

en: Reduce the number of SQL queries
fa: کاهش تعداد کوئری های دیتابیس

en: Widget Cache
fa: کش ابزارک ها

en: Enable
fa: فعال کردن

en: Cache System
fa: فعال کردن کش

en: Once Every 15 Days
fa: یکبار هر 15 روز

en: Once Every 7 Days
fa: یکبار هر 7 روز

en: Once Every 3 Days
fa: یکبار هر 3 روز

en: Once Every 10 Hours
fa: یکبار هر 10 ساعت

en: Once Every 9 Hours
fa: یکبار هر 9 ساعت

en: Once Every 8 Hours
fa: یکبار هر 8 ساعت

en: Once Every 7 Hours
fa: یکبار هر 7 ساعت

en: Once Every 5 Hours
fa: یکبار هر 5 ساعت

en: Once Every 4 Hours
fa: یکبار هر 4 ساعت

en: Once Every 3 Hours
fa: یکبار هر 3 ساعت

en: Once Every 2 Hours
fa: یکبار هر 2 ساعت

en: Once Every 10 Days
fa: یکبار هر 10 روز

note: Description of the plugin
en: The simplest and fastest WP Cache system
fa: ساده ترین و سریعترین پلاگین کش وردپرس

note: Plugin Name of the plugin
en: WP Fastest Cache
fa: سریعترین کش وردپرس

en: Once a Year
fa: یکبار در سال

en: Once a Month
fa: یکبار در ماه

en: Once a Day
fa: یکبار در روز

en: Once Every 6 Hours
fa: هر 6 ساعت یکبار

en: Once an Hour
fa: هرساعت یکبار

en: Twice an Hour
fa: هرساعت دوبار

en: Once Every 15 Minutes
fa: یکبار در 15 دقیقه

en: Once Every 5 Minutes
fa: یکبار در هر 5 دقیقه

en: Once Every 1 Minute
fa: یکبار در هر دقیقه
